Haku

Posio 100

Posio täyttää 100 vuotta vuonna 2026. Tänne sivulle on kerätty tietoa juhlavuodesta. Tiedot päivittyvät, joten pysy kuulolla!

Kaksi henkilöä hiihtävät riisitunturin talvimaisemassa.

Juhlavuosi näkyy ja kuuluu Posiolla

Posio – 100 vuotta yhteisöllisyyttä ja luonnon voimaa

Vuonna 2026 Posio juhlii satavuotista taivaltaan ja tarinaa, joka on kasvanut Lapin sydämessä yhteisöllisyydestä, luonnon kauneudesta ja rohkeasta kehittämisestä. Eteläisessä Lapissa sijaitseva Posio on noin 3000 asukkaan kunta, joka tunnetaan kestävästä matkailusta, vahvasta kulttuurista ja ainutlaatuisesta luonnosta.

Juhlavuonna järjestämme erilaisia tilaisuuksia ja tapahtumia Posion 100-vuotiseen taipaleeseen liittyen. Tapahtumista tullaan tiedottamaan muun muassa Posion kunnan verkkosivuilla, tapahtumakalenterissa ja somessa.

Olemme suunnitelleet juhlavuodelle ohjelmaa yhteistyössä yhdistysten, järjestöjen, Posion seurakunnan ja yritysten kanssa.

Posio on Suomen ensimmäinen Visit Finlandin nimeämä kestävän matkailun kohde. Täällä avautuvat maisemat Riisitunturin kansallispuistosta Euroopan suurimmalle lähteelle, Kitkajärvelle. Korouoman rotkolaakso ja sen jääputoukset, Livojärven hiekkarannat sekä laajat retkeilyreitit tekevät Posiosta luonnonystävän unelman.

Kulttuurin sydän sykkii Pentikin keramiikkatehtaalla ja Pentik-mäellä, jossa taiteilijat ja käsityöläiset luovat ainutlaatuista tunnelmaa. Posiolla on myös paljon muita taiteilijoita, jotka ammentavat inspiraatiota Lapin kauniista luonnosta. Posio tarjoaa monipuoliset harrastusmahdollisuuksia, jotka pitävät arjen vireänä.

Posio on paikka, jossa luonto, kulttuuri ja yhteisöllisyys kohtaavat. Juhlavuonna kutsumme sinut mukaan kokemaan tämän ainutlaatuisen tarinan. Tule, näe ja koe Posio 100 vuotta!

kaksi henkilöä istuvat kivillä, taustalla Korouoman ruskamaisema

Kutsu yrittäjille: Kehitä oma Posio 100 -juhlavuoden tuote

Posion 100-vuotisjuhlavuosi tarjoaa paikallisille yrityksille hienon mahdollisuuden tuoda esiin omaa osaamistaan ja kertoa tarinaa Posion ainutlaatuisuudesta tuotteiden kautta. Haluamme koota kaikki juhlavuoden tuotteet esittelyyn Posio 100 -verkkosivulle.

Kunta ei myy tuotteita, mutta nostamme niitä esiin sivustolla ja juhlavuoden viestinnässä, jotta asiakkaat löytävät ne helposti ja yrittäjät saavat lisänäkyvyyttä.

Ilmoita tuotteesi Maija Koskiselle 30.4. mennessä: maija.koskinen@posio.fi tai 040 8012 227

Tapahtumapassi

Tapahtumapassin tavoitteena on kannustaa osallistumaan posiolaisiin tapahtumiin.

Passiin kerätään merkintöjä eri tapahtumista, joihin olet Posioo 100 -vuoden aikana osallistunut.

Tapahtumapaikalta löytyy Posio 100 -logolla merkitty laatikko, josta löydät tapahtumakohtaisen tarran passiin liimattavaksi. Kaikki vähintään kymmenen merkkiä passiinsa kerännyttä henkilöä pääsevät osallistumaan pääpalkintoarvontaan.

Pääpalkintona on posiolainen ohjelmapalveluaktiviteetti tai majoituspaketti (arvo noin 200 euroa). Lisäksi kaikkien passin palauttaneiden kesken arvotaan Posio-tuotteita.

Tapahtumapassi julkaistiin Naamioitu laulaja Posio -tapahtumassa 31.1.2026.

Passiin voi kerätä merkkejä vuoden 2026 ajan.
Passin palautus tapahtuu kunnantalolle vapaa-aikatoimistoon, osoitteeseen
Kirkkotie 1, 97900 Posio. Passien viimeinen palautuspäivä on 15.1.2027.

Tapahtumapassi on jaossa kirjastolla ja mukana olevissa tapahtumissa.

Voit myös ladata tapahtumapassin alta ja tulostaa sen itsellesi.

Huom! Tapahtumapassissa olevan Kuutamohiihtojen päivämäärä on vaihtunut ja hiihdot järjestetään 27.2.

Posiolaista elämää ennen ja nyt – jaa muisto Posiolta!

Juhlavuoden kunniaksi kunta kerää muistoja, tarinoita ja kuvia siitä, millaista on elämä satavuotiaassa Posion kunnassa.

Posiolaisesta elämästä kertovien muistojen avulla on tarkoitus tallentaa osa posiolaista elämää ja koota yhteen tavallisia arkisia tarinoita, muistoja ja kuvia eri aikakausilta.

Millaisen muiston, tarinan tai valokuvan haluaisit jakaa omasta elämästäsi tai vierailustasi Posiolla?

 

Lue lisää tästä ja osallistu: posio.fi/100tarinaa

Neulo Posio -villasukat

Posio 100 juhlavuoden kunniaksi järjestettiin neulekilpailu. Kilpailu oli käynnissä 1.9.2025-1.4.2026 välisenä aikana. Neulekilpailun tulokset tulevat esille tälle verkkosivulle.

Lue lisää tästä linkistä ja katso Posio-villasukkien ohjeet: posio.fi/neulekilpailu

Posion maskotti, muikkuhahmo, Kitkan VÄlkky

Tutustu Kitkan Välkkyyn, Posion omaan maskottiin!

Kitkajärven eli Euroopan suurimman lähteen kirkkaissa laineissa asustaa Kitkan Välkky. Tämä fiksu, iloinen ja välkehtivä muikku sai kylkeensä värikästä mosaiikkia.

Välkky sai alkunsa ideointikilpailusta, joka järjestettiin kesällä 2025. Nimiä sai ehdottaa syksyllä 2025.

Välkky seikkailee nyt osana Posion tarinaa ja tullaan näkemään viestinnässä ja markkinoinnissa sekä erityisesti perheen nuorimmille suunnattuissa materiaaleissa.

Alkuperäisen idean mosaiikkikoristeisesta muikusta on luonut Venla Mäkelä (Posio) ja graafikkona on toiminut Hilja Paloniemi (Posio).

Juhlavuoden tapahtumanostoja

Jakkarasaari, ilmakuva, kesäinen maisema

Posio 100 -juhlatilaisuus la 7.11.2026

Tervetuloa juhlavaan tilaisuuteen Posion koulun juhlasaliin.

Ohjelmassa on juhlapuheita, esityksiä ja kahvitus.

Aikataulu ja ohjelma tarkentuvat.

Muikkumarkkinat pe-la 10.-11.7.2026

Tervetuloa Posion vuoden suurimpaan tapahtumaan!

Kesän tunnelmallisin toritapahtuma kokoaa yhteen hyvän ruoan, markkinahumun, musiikin ja yhteiset kohtaamiset. Luvassa on aitoa posiolaista tunnelmaa.
Lavalla nähdään muun muassa suosittu Anne Mattila, mökkiläistilaisuudessa kuullaan ajankohtaisia teemoja, yhdistykset kisaavat parhaan posiolaisen kalakeittoreseptin merkeissä ja torille avataan paljon toivottu kirppisosio markkinoiden ajaksi.
Torstaina 9.7. klo 15-18 Mourusalmen kalasataman Kalakarkeloissa päästään herkuttelemaan paikallisilla kalatuotteilla. Muikkumarkkinoiden etkoilla on luvassa mukavaa ohjelmaa!
Merkitse päivät kalenteriin ja tule nauttimaan kesästä Posiolle.
Lisätiedot ja päivittyvä ohjelma: muikkumarkkinat.fi

Tarinoiden Korouoma la 19.9.2026

Tervetuloa Korouoman upeisiin ruskamaisemiin viettämään syksyistä iltapäivää la 19.9.2026 klo 15-18. Lauluja iltanuotiolla klo 18 eteenpäin. Tule nauttimaan esityksistä, luontopoluista, taiteesta ja tarinoista. Tapahtuman tiedot tarkentuvat lähempänä!

Ohjelmassa:

  • Tarinoiden luontopolku
  • Olli Moision taidenäyttely
  • Korouoman eräkahvilasta voi ostaa herkkuja ja muita tuotteita
  • MakkaranpaistoaMusiikkia
  • Iltanuotio klo 18 eteenpäin

Huomasitko jo nämä tulevat tapahtumat?

Kaatuneitten muistopäivä 2026

Posion kirkko (Taivalkoskentie 28) ja Kirkonkylän hautausmaa (Pappilantie)

Auringon tällä puolen -taidenäyttely

Posion kirjasto

Posion kunnan pesäpallospektaakkeli

Koulun hiekkakenttä